Quantcast
Channel: Kremasti kolači • Reci Peci
Viewing all 104 articles
Browse latest View live

Bounty kocke od grisa – fini kolač bez pečenja

$
0
0

Sigurna sam da ste se i vi već našili u situaciji da vam se nešto jede baš jako, a ne možete otići u trgovinu po to nešto. Tako je mene nedavno spopala želja za bounty čokoladicama, pa sam odlučila malo eksperimentirati i napraviti ne jednu čokoladicu, nego cijelu hrpu kolača 🙂 I tako nastadoše bounty kocke od grisa. Ovo je jedan stvarno fini kolač bez pečenja koji ćete napraviti u tren oka, i koji se priprema stvarno jednostavno.

Bounty kocke od grisa, kako im i sam naziv kaže, su kremasti kolači kojima je osnova pšenična krupica ili gris (griz). Uz dodatak kokosa, čokolade, šećera i maslaca pravilnim rasporedom i spajanjem sastojaka u samo pola sata napravit ćemo savršeni kremasti kolač. Kako? Pa krenimo redom…

Podloga kolača je čokoladna i ne peče se. U osnovi skuhamo gris, dodamo u njega čokoladu i maslac i to vam je to. Ima tu još par ‘caka’ ali za to pogledajte opis pripreme niže dolje 😉 Krema, opet slično: skuhamo gris, dodamo kokos i malo maslaca i to je to. Kao što bi bounty čokoladice nalagale, moramo kolač završiti čokoladnim dijelom. E pa čokoladni pokrov je jedan najobičniji ganache koji se opet radi sasvim jednostavno. Jesam vas već zainteresirala?

Bounty kocke od grisa su kolač koji možete napraviti baš svaki put kad vam dođe volja da probate nešto slatko. Da, puno je to grisa u jednom kolaču, ali zašto ne? Vratimo se korjenima i djetinjstvu kada smo gris na mlijeku jeli često i kada nam je to bila omiljena slastica. Ovo je samo malo viša razina grisa na mlijeku koja će vas oduševiti i koja se naprosto topi u ustima

Bounty kocke od grisa

Bounty kocke od grisa

POTREBNO:

Za podlogu:

  • 600 ml mlijeka
  • 8 žlica grisa
  • 6 žlica šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 100 g čokolade za kuhanje
  • 2 žlice kakaa
  • 50 g maslaca

Za kremu:

  • 1 l mlijeka
  • 10 žlica šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 6 žlica grisa
  • 120 g kokosa

Za ganache:

  • 150 g čokolade za kuhanje
  • 150 ml vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Za podlogu zakuhati u posudi mlijeko sa šećerom i vanilin šećerom. Kada zakipi usipati gris pa uz miješanje kuhati par minuta. Kada se gris skuha, ubaciti u vruće natrganu čokoladu, kakao i maslac pa miješati dok se sve ne sjedini. Još vruću smjesu izliti u lim za pečenje koji prethodno samo treba oplahnuti hladnom vodom. Poravnati žlicom i ostaviti da se tako ohladi na sobnoj temperaturi.
  2. Odmah nakon toga idemo skuhati kremu. Zakuhati mlijeko sa šećerom i vanilin šećerom pa usipati gris. Skuhati ga uz neprestano miješanje. Tada dodati maslac i kokos pa sev dobro izmiješati da se sjedini. Vruću kremu odmah preliti preko podloge i poravnati. Ostaviti da se ohladi i stisne.
  3. Za to vrijeme idemo napraviti ganache (čokoladnu glazuru). U manjoj posudici zagrijati vrhnje za šlag. Dodati natrganu čokoladu pa uz miješanje nastaviti zagrijavati na tihoj vatrici. Miješati tako dugo dok se sva čokolada ne otopi i dok ne postane lijepo podatno i gusto. Ganache ne smije provrijeti! Dobivenom toplom glazurom preliti kolač i ostaviti da se potpuno ohladi.
  4. Bounty kocke od grisa nakon hlađenja rezati na komade i poslužiti. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Bounty kocke od grisa – fini kolač bez pečenja appeared first on Reci Peci.


Jednostavna torta/kremasti kolač sa pudingom

$
0
0

Jednostavna torta ili kremasti kolač sa pudingom pitanje je sad? U stvari, može i jedno i drugo po istom receptu u samo par razlčitih dana 🙂 Sve ovisi da li ćete biskvit peći u okruglom kalupu ili običnom limu za pečenje. Kremasti kolači o kojima se ovdje radi dobiše svoj pridjev ‘jednostavni’ ne toliko zbog načina izrade, nego zbog namirnica koje najčešće imamo doma: šećer, jaja, brašno, kakao, pudng. U ovom kolaču ili torti nećete naći niti orahe, lješnjake, grožđice, kekse, sireve  niti želatine, ali ćete opet dobiti fantastičan rezultat.

Budići sam majka troje djece koja je godinama u njihovoj ranoj fazi organizirala proslave rođenadana za oveću hrpu malih prijatelja, često sam bila svjedokom kako su djeca na tim rođendanima u pravilu najviše voljela pomalo obične torte. Znate one klasične, sloj biskvita, sloj kreme i tako nekoliko puta. A kako stvarno volim kuhati i peći kolače, uvijek se trudim napraviti nešto novo i drugačije, malo složenije, malo bogatije sastojcima. 

Koji kremasti kolač ispeći za Uskrs?

Neki dan me je u takovom razmišljanju kakav novi kremasti kolač smisliti, razoružala moja 13-godišnja kći koja je u tren oka smućkala upravo ovaj kolač o kojem vam danas pišem. Ispekla je biskvit sa kakaom, skuhala kremu od pudinga, bućnula na sve otopljenu čokoladu i napravila totalnu fantaziju. Osim što mi je srce bilo veliko kao kuća zbog njezinog podviga i kulinarskog umijeća bez ikakvog iskustva, još mi je veće zaodovljstvo bilo gledati kako su svi moji ukućani bili iskreno oduševljeni tim kolačem. Mekano, sočno, topi se u ustima…i to sve bez onih mojih kerefeka i dodataka svega i svačega u kolač.

I zato je danas nastala ova jednostavna torta/kremasti kolač kako bih sa vama podijelila tu divotu okusa. Budući je i ona sama prilikom pripreme inicijalnog kolača imala nekih tehničkih problema (jer, radila je po nekom ubrzanom i priličnom nedorečenom receptu sa interneta), snimila sam i video recept sa detaljnim uputama što i kako. Malo duže traje, ali sigurna sam da će uz njega svatko uspjeti napraviti uspješnu kremastu tortu.

Jednostavna torta može se naravno pripremiti za svaku prigodu, pa i onu najsvečaniju. Npr. za Uskrs ili Božić, ili kakav rođendan. Ja sam tortu radila za Uskrs pa sam je u tom duhu i ukrasila. Uskrsni kolači tako su ove godine dobili novog člana na svoju listu omiljenih – jednostavnu tortu sa pudingom!

Jednostavna torta sa pudingom

Jednostavna torta/kremasti kolač

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 4 jaja
  • 180 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 180 g brašna
  • 1 praša za pecivo
  • 2 žlice kakaa

Za kremu:

  • 2 jaja
  • 1 vrećica pudinga od vanilije
  • 180 g šećera
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 600 ml mlijeka
  • 250 ml vrhnja za šlag
  • 150 g maslaca

Za glazuru:

  • 200 g čokolade za kuhanje
  • 50 g maslaca
  • 50 ml mlijeka
  • 4 žlice suncokretovog ulja

PRIPREMA:

  1. Za biskvit najprije pomiješati brašno, prašak za pecivo i kakao pa sve zajedno prosijati. Tako ćete dobiti fini i rahli biskvit sa puno mjehurića nakon pečenja!
  2. Potom miksati cijela jaja sa šećerom i vanilin šećerom 2-3 minute, a potom dodati ulje pa promiksati još malo. Tada dodati i ostale prosijane suhe sastojke u dva navrata i izmiksati do kraja.
  3. Pripremiti okrugli kalup za torte 24 cm u promjeru i obložiti ga papirom za pečenje. Ako radite u formi kolača, onda biskvitnu smjesu izlijte na lim za pečenje srednje veličine (36×20 cm cca). U kalup izliti biskvitnu smjesu, poravnati i peći u pećnici prethodno zagrijanoj na 180*C. Peći 25-30 minuta. Provjeriti na kraju čačkalicom da li je bisvit pečen! Pečeni biskvit prohladiti, pa ga izvaditi iz lima i prerezati na dvije kore.
  4. Za kremu koju možete pripremiti dok se peče biskvit, umiksajte dva jaja sa šećerom, pudingom, brašnom i dijelom mlijeka. Ostatak mlijeka zakuhajte, pa kada provri ulijte ovu smjesu i skuhajte kremu. Ohladite kremu miješanjem kako se na vrhu ne bi stvorila korica. 
  5. Dok se krema hladi umutite vrhnje u čvrsti šlag, a maslac umutite da bude mekan i podatan. Kada se krema ohladi dodajte joj maslac i šlag i dobro sve sjedinite.
  6. Donji dio biskvita stavite u na dno lima ili podloge, okolo neka bude obruč. Prelijte koru sa malo mlijeka (4-5 žlica hladnog mlijeka), ruma ili kave, pa je premažite jednim dijelom kreme. Poklopite drugim dijelom biskvita, također ga natopite mlijekom pa premažite ostatkom kreme. 
  7. Rashladite tortu najmanje 1,5 sat u hadnjaku. Nakon toga je izvadite, maknite obruč, prelijte čokoladnom glazurom i po želji ukrasite. Čokoladna glazura se radi tako da se u posudici pomiješaju svi sastojci i otope uz miješanje ili u mikrovalnoj pećnici ili na tihoj vatrici.
  8. Tortu ukrasite po želji i ostavite u hladnjaku da se još dobro rashladi i da se glazura stisne.
  9. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jednostavna torta/kremasti kolač sa pudingom appeared first on Reci Peci.

Kuhano žito sa orasima, grožđicama i medom

$
0
0

Postoje tako neke stvari u životu oko kojih baš nikada nema dileme. Npr. pita li me tko koja jela danas najviše volim kuhati ili koja mi je knjiga najdraža, teško ću se odlučiti. No, pita li me tko koje su mi omiljena jela i slastice iz djetinjstva, kao iz topa ispalit ću: kesten pire, kuhano žito i sladoled rumenko. I to je to. Nema racionaliziranja, nema premišljanja, nema nedoumice. A zašto? Pa prije svega zato što je to djetinje doba bilo toliko lijepo, nevino i čisto i uvijek te za to vrijeme vežu neka lijepa sjećanja, mirisi i okusi. A opet, ne bi te slastice toliko ostale u sjećaju da smo si ih mogli priuštiti baš često. A ne ne neeee… na kesten pire ili kuhano žito išlo se samo u najsvečanijim prigodama, u slastičarnu dakako. 

Kod nas u Vukovaru, takav je izlazak u ono doba podrazumijevao čistu haljinu na volane, po mogućnosti plavu (jer tada mi je to bila omiljena boja) na tufne, heklane bijele dokoljenke, lijepo počešljanu kosu zakačenu sa špangicom i šetnju do centra grada, do slastičarnice Njegić ili Častek. Podjednako su mi drage bile obje. Najčešće nas je (mene i seku) tamo vodila baka (majka) kad bi dobila mirovinu, da nas počasti 🙂 Pa kada ti je konobar donio onu veliku čašu sa nogicom punu slatkog žita preko kojega se smjestilo slatko vrhnje posipano čokoladom, osjećao si se baš posebno. Kao da je taj trenutak i taj konobar i to žito i cijeli svemir tamo samo zbog tebe.

Vjerovali ili ne, kuhano žito nisam probala još od tog vremena. Nikada. Tražila sam ga na puno mjesta, no niti jedna slastičarnica nije ga imala. K tome bi me pomalo čudno i gledali kada sam pitala za njega…kao, što ova priča? Kakvo žito u slastičarnici? I onda jednog dana naletim u trgovinu na vrećicu pšenice. Vrtim je u ruci, razmišljam za što da je iskoristim u ručku i onda me spoznaja opali po glavi – pa kuhano žito sa orasima!

Malo sam proguglala, malo nazvala nekoliko prijatelja kojima je kuhanje žita u obiteljskoj tradiciji (koljivo – slavsko žito) i odlučila se na ovaj podvig. Napraviti samo svoje kuhano žito sa orasima. Ostale slatkoće koje idu u njega sam dodavala malo po malo, onako kako mi je došlo. Tako su se u mom žitu našle i grožđice namočene u kruškovcu i suhe brusnice, i puno meda i malo šećera, vanilin šećera…Kuhano žito je u stvari jednostavna slastica i najteži dio posla je dočekati da se pšenica skuha. Jer, treba joj stvarno dosta. Postupak kuhanja pšenice se može skratiti ako se sjetite namočiti ju večer prije (slično kao grah),pa tek onda skuhati. Inače, kuhanje traje 2-3 sata. Ovisno o pšenici. Ali jednom kada se skuha, priprema ide glatko kao pjesma. Pomiješa se sa orasima i svim ostalim sastojcima, rashladi pa onda uz dodatak slatkog vrhnja možete uživati svim čulima u ovoj nesvakidašnjoj slastici.

Kuhano žito sa orasima

Kuhano žito sa orasima

POTREBNO:

  • 300 g pšenice
  • 200 g šećera
  • 200 g mljevenih oraha
  • 6 žlica meda
  • 2 vanilin šećera
  • 100 g grožđica
  • 100 g suhih brusnica
  • 200 ml slatkog vrhnja

PRIPREMA:

  1. Pšenicu očistiti (prebrati) od nečistoća, oprati je, pa preliti vodom i kuhati na laganoj vatri 2 sata. Povremeno promiješati i doliti vode jer pšenica će nabubriti jako. Nakon 2 sata kuhanja ugasite vatru, ako nema nimalo vode, dodajte još čašu, poklopite i ostavite da se tako poklopljena dtoji još 1 sat. Pšenica će hlađenjem i stajanjem upiti svu tekućinu i postati će fino ljepljiva što nam ovdje i treba.
  2. Grožđice namočiti u 100 ml kruškovca dok se žito kuha.
  3. Mlaku pšeniccu samljeti na mašinicu za meso. Pšenica se može samljeti sitno ili krupnije, kako tko voli. Meni je kuhano žito draže kada su zrna krupnija. Dok se melje žito, dodati i ocijeđene grožđice pa samljeti i njih.
  4. Brusnice sitno nasjeckati.
  5. Samljeveno žito pomiješati sa orasima, brusnicama, šećerom i medom. Sve skupa dobro izmiješati. Najbolje je ovo napraviti rukom (izgnječiti) jer će se tako svi sastojci najbolje prožeti.
  6. Nakon toga kuhano žito dobro rashladiti pa ga poslužiti uz slatko vrhnje.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kuhano žito sa orasima, grožđicama i medom appeared first on Reci Peci.

Brza voćna torta sa jagodama i malinama

$
0
0

Ako ste ljubitelji laganih, voćnih kolača koji baš osvježavaju a i brzo su gotovi, tada je brza voćna torta sa jagodama i malinama prava stvar za vas! Ovdje se radi o kolaču koje se ne peče, pa ako sve namirnice pripremite na vrijeme, sa pripremom ćete biti gotovi za čas. U podlozi ove torte nalaze se keksi sa maslacem, a kreme koje se slažu ponad toga su upravo božanstvene.

Brza voćna torta sa jagodama i malinama je posebno osvježavajuća i idealna za sve one koji ne vole dugo boraviti u kuhinji kraj pećnice. Rekla bih da je ovo kolač koji ne može ne uspjeti. Super je također to što se ova torta može napraviti upravo ovako, u obliku torte, a možete napraviti i u formi kolača koji ćete onda posluživati rezanog na kocke. Omjer voća koje koristite također može biti drugačiji. Npr. ako imate više malina ili samo maline, tada upotrijebite samo njih. A ako slučajno imate samo jagode, onda neka bude torta sa jagodama, bez malina. Okus će svakako biti odličan.

Brza voćna torta sa jagodama i malinama recept je koji čeka da ga što prije isprobate. Sigurna sam da će vas oduševiti svojim blagim okusom i predivnim izgledom. 

Brza voćna torta sa jagodama i malinama

Brza voćna torta sa jagodama i malinama

POTREBNO:

Za podlogu:

  • 200 g petit beure keksa
  • 100 g maslaca
  • 50 ml soka od naranče

Za crvenu voćnu kremu:

  • 300 g jagoda 
  • 250 g malina
  • 400 ml vode
  • 11 žlica šećera
  • 12 žlica grisa

Za žutu puding kremu:

  • 2 pudinga od vanilije
  • 800 ml mlijeka
  • 5 žlica šećera
  • 4 žlice milerama
  • 50 g maslaca

I još:

  • 200 ml vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Za podlogu samljeti kekse i pomiješati ih sa otopljenim maslacem i sokom od naranče. Miješanjem napraviti ljepljivu smjesu koju zatim treba utisnuti u kalup za torte promjera 24 cm. Natiskati dobro i zaravnati podlogu uz pomoć žlice ili dna čaše. Odložiti u hladnjak dok se priprema ostatak torte.
  2. Za crvenu kremu najprije izblendati jagode i napraviti pire. Sipati pire od jagoda u mjernu posudu i doliti vode tako da sve skupa bude 700 ml. Prebaciti tu crvenu tekućinu u posudu za kuhanje, dodati šećer i zagrijati do vrenja. Tada usipati gris i uz miješanje kuhati 4 minute. Kada se krema zgusne, smanjiti vatru na najmanje i ubaciti cijele maline i energično sve promiješati. Maline će se pri tom raspasti. 
  3. Izvaditi podlogu iz hladnjaka i na nju izliti toplu crvenu kremu i poravnati. Ostaviti po strani na sobnoj tempteraturi dok se priprema žuta krema.
  4. Za žutu kremu zakuhati u loncu 600 ml mlijeka. Puding za to vrijeme razmutiti u posebnoj posudici sa šećerom i ostatkom mlijeka. Ukuhati puding u kipuće mlijeko i uz miješanje skuhati. Kada se puding zgusne, dodati maslac i uz miješanje sjediniti. Na kraju umiješati mileram pa još jednom promiješati. Ovako dobivenu kremu izliti preko crvene kreme u kalupu. Poravnati i hladiti najprije na sobnoj temperaturi 30-tak minuta, a potom u hladnjaku najmanje 1,5 sat. 
  5. Potpuno ohlađenu tortu izvaditi iz hladnjaka, maknuti pažljivo obruč kalupa, od gore premazati čvrsto umiksano vrhnje za šlag, ukrasiti po želji jagodama ili malinama i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Brza voćna torta sa jagodama i malinama appeared first on Reci Peci.

Tri leće – Tres Leches – jednostavni i sočni biskvitni kolač

$
0
0

Kolač Tri leće ili Tres leches dugo mi se već mota po glavi i doista ne znam zašto ga do sada nisam pokušala napraviti. Jer, ljudi dragi, ovo je definitivno najsočniji biskvitni kolač na svijetu i toliko je fini da ćete ga nakon prvog zalogaja raditi opet i opet… Kako mu samo ime kaže Tres leches je kolač sa tri mlijeka, a u stvari kolač koji se zalijeva kombinacijom tri različite vrste mlijeka. Dakle, obično mlijeko, kondenzirano mlijeko i tekuće vrhnje za šlag. I to u oooogrmnoj količini. Što će reći , ako ste ljubitelj mlijeka, ovo je prava mliječna slastica koju morate probati!

Teško je sada reći od kuda točno potječe recept za Tri leće, jer originalni naziv Tres leches (= tri mlijeka) implicira Latino američke korijene, i tamo je popularnost ovog deserta stvarno velika. No, isto tako Albanija obožava svoje Tri lece, a kolač je postao popularan i poznat širom svijeta. Vjerujem stoga da svaka zemlja ima neki svoj način pripreme ove slastice. Slijedom toga, recepti za Tri leće se možda razlikuju u omjerima i vrstama mlijeka, u topingu na vrhu (karamela, puding krema, voćni nadjev, slatko vrhnje…) no ono u čemu su jedinstveni je ta urnebesna podatnost i sočnog jednog naizgled običnog biskvitnog kolača. Sočnost kakvu nećete naći niti u jednom drugom kolaču. Radila sam ga već nekoliko puta na različite načine, i nisam primjetila neku veliku razliku u okusu i teksturi kolača. 

Tri leće je kolač koji svoju sočnost može zahvaliti posebnom načinu priprave biskvita. Iako se ovdje radi o sastojcima za klasični žuti biskvit, puno sitnih mjehurića koji se u tijestu zadržavaju nakon pečenja, a koji će pospješiti upijanje velike količine mlijeka kojom se kolač nakon pečenja zalijeva, nastaju upravo zbog toga što se biskvit muti malo po malo, što se žumanjci dodaju jedno po jedno i što u smjesu ne dolazi nikakva masnoća, posebno ne maslac. 

Moj recept za tri leće podrazumijeva veliku dozu karamel kreme na kraju. Stvarno veliku dozu koju vi slobodno možete prepoloviti. Jer, kada je karamela u pitanju, ja nemam mjeru. Moje Tri leće su bile baš žestoko slatke i moćne upravo zbog te debele karamel kreme. A ako slučajno ne volite karamel, tada na vrh ovog kolača slobodno možete staviti kremu kakvu god želite! Uživajte u svakom slučaju u najsočnijoj slastici na svijetu!

Tri leće - tres leches

Tri leće – tres leches

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 6 jaja
  • 100 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 200 g glatkog brašna
  • 2 žličice praška za pecivo

Za preljev:

  • 700 ml mlijeka
  • 500 ml vrhnja za šlag
  • 300 ml kondenziranog mlijeka

Za karamel kremu:

  • 400 g šećera
  • 100 g maslaca
  • 400 ml vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Za biskvit odvojiti bjelanjke i žumanjke. 
  2. Najprije umiksati bjelanjke u čvrsti snijeg, a potom postepeno dodavati šećer i vanilin šećer te miksati tako dugo dok se sav šećer ne otopi i smjesa ne postane potpuno sjajna i čvrsta. Tada u smjesu počnite dodavati jedno po jedno žumanjce te cijelo vrijeme miksajte. Kada ste umutili sva žumanjca, dodajte polako brašno koje ste prethodno prosijali zajedno sa praškom za pecivo te izmiksajte sve skupa, ali na najmanjoj brzini miksera.
  3. Dobivenu biskvitnu smjesu izlijte u lim za pečenje prekriven papirom za pečenje sa svih strana. Lim neka bude srednje veličine. Moj je 36×20 cm. Pecite u pećnici zagrijanoj na 180*C 25 minuta.
  4. Dok se biskvit peče, pomiješajte kuhačom sve tri vrste mlijeka u jednoj posudi. Tom smjesom ćemo zaliti pečeni biskvit.
  5. Pečeni biskvit hladiti 10 minuta, izbockati ga cijelom površinom štapićem za ražnjiće, a zatim ga pažljivo istresti iz lima u kojemu se pekao. Odlijepiti sa biskvita papir za pečenje. Sada biskvit izbockati i sa te donje strane na kojoj je bio papir za pečenje.
  6. U lim u kojemu se biskvit pekao uliti trećinu mliječne smjese, pa na to pažljivo vratiti biskvit. Neka vam sada donja strana biskvita bude od gore. Sve skupa sada zaliti ostatkom mliječne smjese. Možda će vam se učiniti kako je previše tog zaljeva, ali ne brinite ništa, upiti će se skoro sve, pogotovo od gore!
  7. Biskvit sada ostaviti da se hladi i odstoji bar 1 sat kako bi se sve mlijeko upilo sa gornje strane.
  8. Za karamel kremu, usipati šećer u posudu i na najmanjoj vatrici ga otopiti potpuno uz povremeno miješanje. Budite oprezni da vam se šećer ne topi naglo, jer će tada sagorijeti i okus karamele će biti gorkast. Znači, samo polako i strpljivo. Kada se sav šećer otopi i masa postane boje starog zlata dodajte maslac nasjeckan na male komadiće i promiješajte lagano da se sav maslac otopi. Posudu i dalje držite na laganoj vatrici. Kada se maslac sjedinio, dolijte vrhnje za šlag i opet uz miješanje sve lijepo sjedinite. U početku će se odvajati i maslac i vrhnje, ali kako se krema bude miješala postajati će sve kompaktnija i kremoznija. Ova se krema u pravilu kuha oko 10 minuta, ne duže. Još toplu i prilično tekuću kremu izliti preko natopljenog biskvita i ostaviti da se sve skupa dobro ohladi.
  9. Tri leće možete dodatno ukrasiti po želji slatkim vrhnjem, a i ne morate. Okus je fenomenalan!

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Tri leće – Tres Leches – jednostavni i sočni biskvitni kolač appeared first on Reci Peci.

Kolač sa vrhnjem i višnjama – kremasti kolač za svaki dan

$
0
0

Kolač sa vrhnjem i višnjama odličan je kremasti kolač koji će vas oduševiti u svako doba godine. Zašto to kažem? Pa zato što se ovaj kolač može napraviti i sa kompotom od višanja, ali i sa svježim višnjama! Urnebesno je osvježavajuć, kremast taman dovoljno i fanstatično izgleda. Taj glamurozni završni štih možemo zahvaliti preljevu za torte koji se ovdje spojio sa sokom od višanja, pa osim što super izgleda, finog je okusa 😉

Kolač sa vrhnjem i višnjama u podlozi ima jedan neobičan biskvit u koji ide stvarno puno maslaca i dosta šećera. No, baš zbog toga, ovaj je biskvit posebnog okusa i u stvari podsjeća na konkretni sloj prhkog tijesta, što se u kombinaciji sa svim ostalim komponentama pokazalo savršenim! Krema unutar ovog kolača je na bazi pudinga od vanilije, no budući se u kremu ubaci velika količina kiselog vrhnja, ona je divno osvježavajuća. Ako ste ikada probali ili radili Mileram tortu, onda ćete znati o čemu pričam jer ova je krema jako slična upravo toj iz Mileram torte. Recept za Mileram tortu potražite OVDJE!

I na kraju, osim što ste dobili prefini desert, kolač sa vrhnjem i višnjama odlično se reže, nije pregnjecav i jako lijepo se poslužuje na desertnim tanjurićima. Nadam se da ćete ovaj kolač probati što prije i da ćete se vraćati ovom receptu često, jer stvarno je odličan!

Kolač sa vrhnjem i višnjama

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 4 jaja
  • 220 g glatkog brašna
  • 200 g šećera
  • 250 g maslaca
  • 1 prašak za pecivo

Za kremu:

  • 2 pudinga od vanilije
  • 500 g kiselog vrhnja ili milerama
  • 100 g šećera
  • 750 ml mlijeka
  • 2 staklenke višanja

Za preljev:

  • 2 vrećice preljeva za torte (svjetlog)
  • 200 g šećera
  • 300 ml soka od višanja
  • 200 ml vode

PRIPREMA:

  1. Za biskvit: Miksati prvo maslac dok ne postane lagano pjenast pa postupno dodavati šećer dok sve ne postane povezana masa. Dodavati tada jaje po jaje i dalje miksati pa na kraju postepeno dodati i brašno s praškom za pecivo. Biskvit razmazati (dosta je gust) po namašćenom i pobrašnjem limu za pečenje (veličine cca 30×40 cm) pa peći na 180ºC 20 min. Kolač izvaditi iz pećnice i pustiti da se malo prohladi.
  2. Za kremu: Skuhati pudinge sa šećerom u količini mlijeka navedenoj u receptu pa u još vrući kuhani puding umiješati kiselo vrhnje.
  3. Preko biskvita složiti višnje koje ste prethodno ocijedili i od kojih ste sok ostavili po strani, preko višanja premazati kremu s pudingom pa nastaviti peći još 25 min u pećnici na istoj temperaturi.
  4. Dok se pečeni kolač hladi pripremite preljev za torte prema uputama na omotu, a sa sokom od višanja, šećerom i vodom. Preljev pažljivo i polako izlijte preko kolača i pustite da se ohladi.
  5. Poslužiti rezano na kocke.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kolač sa vrhnjem i višnjama – kremasti kolač za svaki dan appeared first on Reci Peci.

Banoffee pita – neodoljiva slastica sa karamelom i bananama

$
0
0

Banoffee pita, tradicionalni engleski desert originalnog imena Banoffee Pie nastao je kombinacijom riječi i sastojaka ‘banana‘ i ‘toffee‘. Pa kada uzmemo u obzir da je toffee u prijevodu karamela, dobijemo savršenu kombinaciju okusa u jednom desertu. Karamela, banane, keksi i šlag u tren se pretvaraju u najslađu kombinaciju okusa koju možete zamisliti.

Banoffee pita je prilično jednostavan desert bez pečenja. Podloga ovoj piti su keksi u kombinaciji sa maslacem. Nadjev je karamel u obliku dulce de leche na koji se smjeste narezane banane, a povrh svega ide debeli sloj tučenog slatkog vrhnja. Najveći ‘problem’ na koje ćete možda naići kod Banoffee pie je upravo karamel nadjev. Ovaj se nadjev može raditi u nekoliko različitih varijanti, i ukoliko dođete u posjed konzervi kondenziranog (zaslađenog) mlijeka, vaš će dulce de leche biti gotovo jednostavnim kuhanjem tih konzervi. Jeste da se kuhaju oko 2 sata, ali pritom ih (navadno) ne morate miješati. Dulce se lijepo zgusne sam od sebe pod utjecajem visoke temperature.

No, ako ne možete naći konzerve kondenziranog mlijeka, napravite svoj dulce de leche jednostavnim, ali dugim procesom ukuhavanja slatkog mlijeka. Iako se 2,5 sata čini stvarno puno vremena, ovaj proces ne mora biti i dosadan i naporan. Ja dulce de leche obično ukuhavam dok u kuhinji radim nešto sasvim drugo, onako, usput. Na jedan ring stavim kuhati slatko mlijeko, dok na drugim radim nešto drugo, povremeno promiješam i to je to. Kako se radi dulce de leche možete pogledati u podrobnijem opisu recepta za jedne fine oblatne OVDJE! Ništa lakše, zar ne? 😉

Kada napravite dulce de leche, napravili ste većinu posla. Sada vam još samo treba podloga od keksa, par banana i malo šlaga kao točka na Banoffee pie! Banoffe pita je prilično moćan i sladak desert u kojemu ćete uživati svim osjetilima. Ako niste probali, probajte što prije. Jednostavno je i stvarno jaaaaako fino!

Banoffee pita - banoffee pie

Banoffee pita – Banoffee pie

POTREBNO:

Za podlogu:

  • 150 g petit beure keksa
  • 100 g maslaca

Za nadjev:

  • 1 l mlijeka
  • 600 g šećera
  • 3 banane
  • 400 ml slatkog vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Za podlogu samljeti kekse pa ih pomiješati sa otopljenim maslacem. Dobivenu smjesu utisnuti na dno i rubove okruglog kalupa za pite promjera 22-24 cm. Odložiti u hladnjak dok pripremate ostatak.
  2. Za dulce de leche karamel kremu u lonac uliti mlijeko i šećer pa uz miješanje svakih par minuta kuhati 2,5 sata. Na kraju ćete dobiti gustu karamel kremu.
  3. Banane oguliti, narezati na kolutiće i pokapati limunovim sokom kako ne bi pocrnile stajanjem u kolaču.
  4. Slatko vrhnje izmiksati u čvrsti šlag.
  5. Na podlogu od keksa nanijeti dulce de leche kremu, složiti preko nje banane, a povrh svega premazati šlag.
  6. I to je to. Banoffe pita može se poslužiti odmah, a možete je dodatno rashladiti u hladnjaku prije posluživanja.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Banoffee pita – neodoljiva slastica sa karamelom i bananama appeared first on Reci Peci.

Lagana beze rolada sa šumskim voćem i bademima

$
0
0

Znate onaj osjećaj kada nešto kušate i odmah shvatite da je to taj okus koji je apsolutno savršen? E, takav osjećaj kod mene uvijek i ponovno izazove lagana beze rolada sa šumskim voćem i bademima. Iako je ovo kremasti kolač koji radim već godinama, uvijek me iznova oduševi njegova profinjenost, lakoća i jednostavnost. Sastojcima slična Pavlovoj, okusom slična Ledenom vjetru, a opet tako posebna i drugačija. Da, to je moja beze rolada!

Iako i u naslovu stoji da je ovo lagana beze rolada sa šumskim voćem, ovo je kolač koji se može napraviti i sa drugim vrstama voća. Izvrsno će se u njoj snaći svježe jagode, maline, trešnje ili pak višnje, ribizle, kupine…A opet, odlična je stvar što se beze rolada može napraviti i usred zime sa zamrznutim voćem i biti će jednako ukusna! Iako je u osnovi ovaj kremasti desert zamišljen sa nadjevom od tučenog slatkog vrhnja (šlaga), i ovdje se možete poigrati pa recimo u šlag dodati mascarpone ili koju žlicu kiselog vrhnja ili milerama. Možete također zmućkati kremu od žumanjaka i pudinga pa nadjenuti roladu sa njom.

Ono što je meni najbolje i zbog čega mi je beze rolada sa šumskim voćem kolač broj 1, su tostirani listići badema na kojima se peče beze kora i koji ovom kolaču posebno fini okus. Totalna čarolija se dogodi kada zagrizete u sočnu unutrašnjost beze kore punjenu slatkim vrhnjem i voćem, a izvana sve fino krcka od prženih badema. Mogla bih sada još pisati na dugačko i široko koliko je ovo fini kolač, ali najbolje ćete se uvjeriti kada ga ispečete i kušati sami.

Lagana beze rolada

POTREBNO:

  • 4 bjelanjka
  • 250 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 100 g badema u listićima (gotovo proizvod)
  • 500 ml vrhnja za šlag
  • 1/2 vrećice kremfixa
  • žlica šećera u prahu
  • 250 g zamrznutog šumskog voća (ili bilo kojeg drugog svježeg kojeg imate na raspolaganju)

PRIPREMA:

  1. Bademe rasporediti po papiru za pečenje preko velikog lima od pećnice. Pogurnuti ih u pećnicu na 5 min na 170ºC. Budite oprezni da vam bademi ne izgore, jer jako su tanki pa im ne treba puno. Čim počnu mirišati, gotovi su.
  2. Bjelanjke za to vrijeme dok se bademi peku miksati dok ne postanu čvrsti pa tada postepeno dodati šećer i vanilin šećer. Smjesu od bjelanjaka rasporediti preko badema pa oprezno žlicom zaravnati. Vratiti u pećnicu i peći prvo na 200ºC 10 min, a potom smanjiti pećnicu i peći još 20 min na 150ºC.
  3. Kada kora lijepo požuti izvaditi ju iz pećnice i ohladiti.
  4. Šumsko voće odmrznuti prije upotrebe kako ne bi pustilo previše tekućine unutar kolača.
  5. Ohlađenu beze koru premazati šlagom, rasporediti voće preko njega pa uz pomoć papira za pečenje na kojem se kora pekla oprezno i malo po malo zarolati, odnosno saviti u roladu. Polako ovo radite stalno pritiskajući rukama uzduž rolade kako ne bi popucala.
  6. Dobro rashladiti, rezati na tanke komade i uživati u svakom zalogaju.

Jesam li rekla, dobar tek?! 😉

Kolač u slikama:

The post Lagana beze rolada sa šumskim voćem i bademima appeared first on Reci Peci.


Jaje na oko – prefini kremasti kolač sa breskvama

$
0
0

Jaje na oko – pa tko još nije čuo za to? E, za jaje na oko u slatkoj varijanti kao prefini kremasti kolač sa breskvama, možda se ipak ne čuje tako često. Iako je jaje na oko jedan staromodan kolač i godinama se recept za njega može naći po raznim kuharicama i portalima, sa godinama ne prestaje oduševljavati svojim okusom i izgledom. Dakle, kako i samo ime kaže, ovo je kolač koji izgledom podsjeća na jaje na oko!

Ovaj kremasti kolač Jaje na oko obožavam raditi zato što je priprema jednostavna i nema potrebe čekati da se krema hladi. Sve se lijepo izlije preko pečenog biskvita, utisnu se polovice breskvi, sve se zalije preljevom za torte i to je to! Treba jedino sačekati da se kolač rashladi kako bi se mogao lijepo rezati na kocke i poslužiti.

Jaje na oko je kolač koji se može napraviti ili sa breskvama ili sa marelicama. Ovisi koje vam se voće nađe pri ruci. Također se može raditi sa voćem iz kompota, ali i sa svježim voćem. Ako kolač radite sa svježim voćem bilo bi dobro da nabavite malo voćnog soka za preljev kolača. U kojoj god varijanti da ga napravite, nećete pogriješiti. Jaje na oko svevremeni kremasti klasik koji osvježava i kojemu ćete se uvijek rado vraćati.

Jaje na oko

Jaje na oko – recept za kolač

POTREBNO:

 Za biskvit:

  • 3 jaja
  • 100 g brašna
  • 100 g maslaca
  • 100 g šećera
  • 3-4 žlice mlijeka
  • 1 vanilin šećer
  • 1/2 praška za pecivo

Za kremu:

  • 2 pudinga od vanilije
  • 700 ml mlijeka
  • 6 žlica šećera
  • 4 žlice kiselog vrhnja

I još:

  • 2 konzerve kompota od bresaka ili marelica
  • 2 vrećice svijetlog preljeva za torte

PRIPREMA:

  1. Za biskvit miksati žumanjce sa šećerom, dodati i otopljeni maslac nakon par minuta, a potom i brašno pomiješano za praškom za pecivo. Na kraju lagano kuhačom umiješati posebno istučen snijeg od bjelanjaka. Izliti smjesu u lim za pečenje koji ste prethodno namastili i pobrašnili, poravnati i peći u zagrijanoj pećnici na 180*C 20 minuta. Još topli biskvit preliti ravnomjerno sa 1,5 dl soka o kompota.
  2. Za kremu skuhati pudinge s predviđenom količinom mlijeka i šećera. U vrući puding dodati kiselo vrhnje i dobro promiješati.
  3. Na još topli kolač nanijeti kremu od pudinga, pa po njoj rasporediti polovice dobro ocijeđenih bresaka iz kompota koje treba prstima malo utisnuti u kremu, pa sve skupa preliti sa svijetlim preljevom za torte te pustiti da se kolač ohladi. Preljev treba složiti sa jednim manjim dijelom soka iz konzerve, jer ako bude previše soka, na preljevu će se napraviti pjenica koja neće izgledati lijepo i dekorativno na kolaču. To konkretno znači da ćete za ovaj preljev trebati 200 ml vode i 50 ml soka.
  4. Potpuno ohlađen kolač rezati na kocke ali tako da na svakoj kocki bude po jedno ‘jaje’ – breskva 😉
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jaje na oko – prefini kremasti kolač sa breskvama appeared first on Reci Peci.

Najbolji kolač sa bučinim uljem i krokantom u bučinih sjemenki

$
0
0

Bučino ulje prilično često koristim u svojoj kuhinji, i to najčešće kao dodatak salatama. I ako ga još niste probali, učinite to što prije, jer, razlika je ooooogromna. Naravno, u korist bučinog ulja 😉 S obzirom koliko ga obožavam poželjeh napraviti i nešto slatko pa je tako nastao i ovaj najbolji kolač sa bučinim uljem.

Kako ne bi sve ostalo samo na biskvitu u kojemu se bučino ulje baš lijepo smjestilo i aromom i bojom, dodala sam ovom fantastičnom kolaču cheesecake kremicu. No, kruna svega je ipak ispao krokant od bučinih sjemenki. Ljudi dragi, ovo je nešto neopisivo fino! A sigurna sam da ćete kada probate ovo napraviti i sami zaključiti kako je to doista najbolji kolač sa bučinim uljem!

Najbolji kolač sa bučinim uljem

Najbolji kolač sa bučinim uljem

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 3 jaja
  • 100 g šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 100 g brašna
  • 100 g maslaca
  • 1 prašak za pecivo
  • 3 žlice bučinog ulja

Za kremu:

  • 800 g krem sira
  • 500 ml vrhnja za šlag
  • 6 žlica šećera u prahu

Za krokant:

  • 150 g bučinih sjemenki
  • 200 g šećera

PRIPREMA:

  1. Za biskvit odvojiti bjelanjke i žumanjke. 
  2. Miksati najprije maslac sobne temperature sa šećerom i vanilin šećerom par minuta. Tada dodati žumanjke pa miksati još 2-3 minute. Tada postepeno dodavati brašno sa praškom za pecivo i bučino ulje. Na kraju ručno umiješati posebno iztučeni čvrsti snijeg od bjelanjaka. Dobivenu biskvitnu smjesu rasporediti u lim za pečenje (36x20cm) koji prethodno treba premazati uljem ili maslacem i posipati brašnom. Peći u pećnici zagrijanoj na 180*C 25 minuta. Pečeni biskvit izvaditi iz pećnice i pustiti ga da se ohladi.
  3. Za kremu miksati krem sir sa šećerom u prahu. Dodati slatko vrhnje koje prethodno treba umiksati u čvrsti šlag.
  4. Za krokant staviti bučine sjemenke u tavicu i na laganoj vatrici ih popržiti. Tada ih zasipati šećerom pa uz miješanje pustiti da se šećer otopi i karamelizira. Čim se sav šećer otopi, pretresti sve zajedno na pripremljeni papir za pečenje u tankom sloju i pustiti da se ohladi i potpuno stvrdne. Tada karamelizirane koštice izlomiti na manje komade, prebaciti u vrećicu za zamrzavanje i istući dobro batom za meso ili oklagijom kako bi se masa usitnila i kako bi se dobio krokant.
  5. Ohlađeni biskvit premazati sirnom kremom pa od gore obilno zasipati krokantom.
  6. Prohladiti kolač u hladnjaku i poslužiti. Ako želite još intenzivniji okus buče, prilikom posluživanja pokapajte kolač dodato bučinim uljem. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Najbolji kolač sa bučinim uljem i krokantom u bučinih sjemenki appeared first on Reci Peci.

Kolač sa jabukama – najbolji kremasti kolači

$
0
0

Kolač sa jabukama koji vam danas predstavljam je definitivno kolač mojeg djetinjstva. Mama je ovo jako često radila i to iz nekoliko razloga. Prije svega, kolač je urnebesno fini i sočan. Zatim, jabuka je baš uvijek bilo pa se mogao napraviti u bilo kohe godišnje doba. Iako, meni su takvi kremasti kolači, osvježavajući i voćni najbolje pasali u ljetno doba. No, mama kao mama, uvijek nam je udovoljavala, pa se tako i kremasti kolač sa jabukama pekao kad god bismo ga poželjeli.

Kolač sa jabukama doista nije teško napraviti i ako pažljivo slijedite recept svakako bi vam trebao dobro uspjeti. Meni je kod njega super to što se mogu koristiti bilo koje jabuke i upravo u ovisnosti o tome, kolač će imati drugačiji okus. Ako su jabuke kiselije, biti će kiseliji i obrnuto. Isto tako, kolač može biti slađi ako tako želite i ako procijenite da su jabuke malo kiselije. Znači, slobodno mu dodajte koju žlicu šećera više 😉

Da li će kolač sa jabukama biti visok ili nizak, ovisi pak o veličini lima u kojemu se biskvit peče. Znači, ako se kolač peče u limu veličine 36X20 cm, onda će vam sigurno ispasti kao ovaj sa fotografija. No, ako ga ispečete u nešto manjem limu, onda će i bisvit biti malo viši pa samim time i cijeli kolač. Ništa to neće promijeniti na njegovom odličnom okusu, ali eto, čisto da znate 😉

Kolač sa jabukama

Kolač sa jabukama

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 5 jaja
  • 5 žlica šećera
  • 5 žlica brašna
  • 1 prašak za pecivo
  • 3-4 žlice mlijeka

Za kremu:

  • 1 kg očišćenih i narezanih ili naribanih jabuka
  • 1/2 l vode
  • 6 žlica šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 2 pudinga od vanilije

PRIPREMA:

Biskvit:

  1. Odvojiti bjelanjke i žumanjke.
  2. Miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom, pa postepeno dodavati brašno, mlijeko i prašak za pecivo.
  3. Čvrsti snijeg od bjelanjaka dodati laganim miješanjem kuhačom u smjesu od žumanjaka, šećera i brašna.
  4. Izliti smjesu u namašćen i pobrašnjen lim za pečenje i ispeći u pećnici zagrijanoj na 180℃ oko 30 min.

Krema:

  1. U većoj posudi zakuhati jabuke, vodu i šećer.
  2. Kuhati tako dugo dok se jabuke ne počnu raspadati. Tada dodati pudinge razmućene u malo vode (tek toliko da se razmute sve grudice) i skuhati do kraja.
  3. Vruću kremu izliti na prohlađen biskvit.
  4. Dobro ohladiti (najbolje u hladnjaku) preko noći pa premazati kolač sa slatkim vrhnjem.

Dobar tek!

 Recept u slikama:

The post Kolač sa jabukama – najbolji kremasti kolači appeared first on Reci Peci.

Dulce de leche – domaća karamel krema od mlijeka

$
0
0

Postoje tako neke slastice za kojima žudiš dugo, a žudnju dižu u nebesa prekrasne fotke za raznih blogova. Pa se topiš od pomisli na Banoffee pie ili na sladoled preliven karamelom…i pomisliš, ma idem i ja to napraviti. Kad ono, glavni sastojak dulce de leche. Pa kreneš u potragu po svim mogućim i nemogućim trgovinama za tom konzervom čiste sreće. Jer, u svim tim receptima dulce de leche se jednostavno izvadi iz konzerve koja se prije toga sasvim jednostavno skuha. I onda shvatiš da takve konzerve kod nas nema ni za lijek. I tu pukneš kao kokica i odlučiš napraviti taj famozni karamel od onoga što imaš kod kuće. Mlijeko + šećer? Baš tako! Zvuči super jednostavno. Pa idemo onda napraviti taj famozni Dulce!

Dulce de leche južnoamerička je slastica i u doslovnom prijevodu znači ‘slatko od mlijeka‘. Da bi se to slatko od mlijeka ugustilo i postalo karamelasto potrebno je samo malo volje i malo više vremena. Jer naime, ova se kremica kuha ni manje ni više nego 2 sata. Možda malo manje ako želite dulce de leche koji nije jako gust 😉 

Vidjela sam da neki u domaći dulce de leche stavljaju i malo sode bikarbone da bi pospješili dobivanje te specifične karamel smeđe boje. No, ja sam odlučila ići na onu varijantu vulgaris naturalis. Samo mlijeko i šećer, polagano ukuhavanje pa kud puklo da puklo! I puklo je! I to kako. Radila sam dulce de leche sa namjerom da od njega napravim starinske čokoladne oblatne, ali sadržaj staklenke se misteriozno počeo topiti iz dana u dan i ti su božićni kolači otpali. Jer, ova vam slastica odlično ide i kao namaz na kruh ili prepečenac. Uz dodatak malo džema i čašu mlijeka je doživaljaj potpun.

Naravno, dulce de leche najčešće radim kako bih napravila Banoffee pie u kojoj se ova krema nalazi u slojevima keks podloge, banana i šlaga. Recept potražite OVDJE!  Koliko god da dugo traje to ukuhavanje kreme, skratite si muke po dulceu i radite ga dok kuhate nešto drugo. Onako usput, stavite posudu na laganu vatricu i polako miješajte svako malo dok kuhate ručak npr. U svakom slučaju, okus ove prefine karamel kreme apsolutna je rapsodija za nepce!

Dulce de leche

Dulce de leche recept

POTREBNO:

  • 1 l mlijeka
  • 600 g šećera

PRIPREMA:

  1. U posudu za kuhanje uliti mlijeko, dodati šećer i promiješati. Zagrijati masu dok ne prokuha, a tada vatricu smanjiti na lagano i promiješati svkih 10-15 minuta. I tako 2 sata!
  2. Kako se tekućina bude ukuhavala, tako će postajati sve gušća i sve tamnija. I to je ok. OPREZ!!! Kod miješanja može se napraviti pjenica koja voli iskipiti ako niste pažljivi, pa samo polako i bez stresa. 
  3. Kada procijenite da je dulce de leche gotov, maknite ga sa vatre i ohladite na sobnu temperaturu. Tada ga možete preliti u čiste staklenke i čuvati tako do upotrebe.
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Dulce de leche – domaća karamel krema od mlijeka appeared first on Reci Peci.

Voćna mađarica ili bijela pita – prekrasni božićni kolači

$
0
0

Kada su božićni kolači u pitanju velike dileme ustvari i nema. Uvijek će se tu naći sitni keksi, linzeri, bajadere, oblatne u raznim varijantama i naravno mađarica. No, budući da meni mađarica i nije baš obožavani kolač, odlučila sam napraviti svoju inačicu. I tako nastade voćna mađarica. Ustvari, ja bih prije rekla da je ovo voćna bijela pita, a ne mađarica jer sa mađaricom osim kora nema baš nikakve sličnosti. 

Vidjela sam po bespućima interneta da je voćna mađarica prilično popularan kolač u zadnje vrijeme i baš svugdje se tako zove. Također sam primjetila da se vrti ustvari jedan te isti recept sa manjim modifikacijama, pa sam tako i ja složila svoju po jako sličnom principu. Za ovim kolačem je super to što ga ispadne stvarno puno, a što sam nekako starija, takvi su mi kolači sve draži i draži 😉

Voćna mađarica ili voćna bijela pita ustvari je miks jednog i drugog sa dodatkom kreme od voća. I upravo ta krema daje kolaču potrebnu svježinu. Na vrh kolača može se staviti čokoladna glazura od bijele čokolade, a može se i samo posipati šećerom u prahu pa opet ispadne dobro. Najveća nevolja kod ovakvih kolača je to što ima dosta prhkih kora pa ako niste vični izradi prhkog tijesta i razvaljavanju istog, malo ćete se namučiti 😉 U svim ostalim receptima koje sam pročitala sve to oko izrade tijesta zvuči kao pjesma. Tijesto se umijesi, malo odstoji, podijeli se na dijelove i lijepo razvalja i ispeče. Pa ovako, da bi vam izrada išla upravo tako, morat ćete mađaricu ili bijelu pitu raditi bar nekoliko puta dok se ne ‘uštosite’ sa svim tim. 

Kako najlakše razvaljati tijesto?

Na početku najveći problem će vam biti razvaljati prhko tijesto na komadu papira za pečenje. Razvaljava se na njemu jer ćete tako najlakše odrediti veličinu kore, a i najlakše ćete ju prenijeti na lim da se ispeče. Znači, papir se kliže po radnoj površini, a dok valjkom tiskate tijesto sve se od ispod lijepo nagužva i onda za tren postanete toliko živčani da biste sve najradije bacili kroz prozor. E, tu stanite, udahnite, krenite ponovo i pomognite si tako što ćete izrezati malo veći papir za pečenje. Na njemu si lijepo opcrtajte veličinu na koju ćete razvaljavati, a trbuhom pritisnite donji dio papira kako se ne bi pomjerao dok razvaljavate tijesto!

Meni je također pomoglo to što sam razvaljavala jednim malim valjkom koji sam držala u jednoj ruci 😉 Ako primjetite da vam se tijesto i dalje ne razvaljava lijepo i da nema šanse da ga razvaljate na željenu veličinu, razvaljajte ga na malo deblje. Nema veze. Mađarica će biti malo viša sa debljim korama, a vi ćete svakako sačuvati živčeke 🙂 A ako ništa od svega ne pomogne, onda lijepo otiđite u najbližu trgovinu, kupite gotove kore za mađaricu i napravite kolač sa njima 😉 E sad, ako je svima sve jasno, idemo na recept!

Voćna mađarica - voćna bijela pita

Voćna mađarica recept

POTREBNO:

Za kore:

  • 400 g glatkog brašna
  • 200 g oštrog brašna
  • 200 g maslaca
  • 180 g šećera
  • 2 jaja
  • 1 vrećica praška za pecivo
  • 4 žlice kiselog vrhnja

Za bijelu kremu:

  • 500 ml mlijeka
  • 8 žlica šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 8 žlica gustina
  • 200 g maslaca

Za crvenu kremu:

  • 450 g malina ili šumskog voća (može i zamrnuto)
  • 5 žlica šećera
  • 2 vrećice pudinga od vanilije
  • 150 ml vode
PRIPREMA:
  1. Za kore od svih sastojaka umijesiti glatko tijesto. Omotati ga prozirnom folijom i ostaviti ga u hladnjak na nekih 20-tak minuta. Nakon toga podijeliti tijesto na 5 jednakih dijelova, pa svaki razvaljati na komadu papira za pečenje na veličinu 35×27 cm. Svaki komad tijesta peći u pećnici zagrijanoj na 180*C 10 minuta. Pečene kore slagati jednu na drugu i ohladiti. Dok se hlade opteretite ih nekom većom daskom ili poslužavnikom kako se ne bi izvile.
  2. Za bijelu kremu staviti u lonac na vatru 300 ml mlijeka. Ostatak mlijeka pomiješati sa gustinom i šećerom pa to umutiti u kipuće mlijeko. Kuhati uz miješanje par minuta dok se krema ne zgusne. Ohladiti pa u hladno dodati maslac sobne temperature koji će se ljepše umiksati u kremu ako ga prethodno malo izradite mikserom!
  3. Za crvenu kremu stavili u lonac zamrnuto voće, zaliti ga sa 150 ml vode i na laganoj vatri uz miješanje ga otopiti. Kada se potpuno otopi, presipati sve u mjernu posudu i ispasirati štapnim mikserom. Trebali biste dobiti 700 ml crvene tekuće mase. Ako nemate toliko, dolijte još malo vode. Ako imate previše, odlijte malo. Sada skoro svu tekućinu opet prebacite u lonac za kuhanje i počnite zagrijavati. Manji dio crvene tekućine pomiješajte sa prahom pudinga i šećerom pa to sve skupa ulijte u kipuću tekućinu i uz miješanje skuhajte kao puding. Ohladiti uz povremeno miješanje kako se na vrhu ne bi stvorila korica. Ova krema ne mora biti potpuno hladna prije mazanja na kore.
  4. Kada ste sve tako pripremili, vrijeme je da premažete kore svoje voćne mađarice i to redom: kora, bijela krema, kora, crvena krema, kora, bijela krema, kora, crvena krema, kora. Svaki put kada premažete koru i stavite drugu, lagano pritisnite dlanovima da se sve fino spoji. Na kraju možete od gore staviti glazuru, a možete i samo posipati šećerom u prahu.
  5. Voćna mađarica je kolač koji se lijepo reže na komade proizvoljne veličine, a dio se može i zamrnuti do posluživanja.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Voćna mađarica ili bijela pita – prekrasni božićni kolači appeared first on Reci Peci.

Čokoladna torta s narančama i slatkim vrhnjem

$
0
0

Čokoladna torta s narančama predivan je spoj mirisnog čokoladnog biskvita natopljenog sokom naranče koji ovoj tortici daje urnebesnu sočnost. Uz dodatak debljeg sloja slatkog vrhnja ovo je kombinacija koju jednostavno morate probati. I zavoljeti 😉

Čokoladna torta s narančama svoju sočnost može zahvaliti i činjenici što je to kolač bez brašna sa orašastim polodovima i stvarno puno čokolade. Pa kada se takva vrsta biskvita ispeče postaje idealna za upijanje soka. A s obzirom da je bez brašna mogu je konzumirati čak i oni koji su alergični na gluten i općenito oni koji moraju izbaciti brašno iz prehrane. 

Ono što ovu tortu također čini idelanom je jednostavnost njezine pripreme. Pa iako se na prvi pogled čini kao da se radi o običnom biskvitu, to doista nije tako. Ova čokoladna torta s narančama pravi je transformator okusa. I kada jednom kušate bar jedan zalogaj, nećete moći stati. No, torta je također i jako kalorična i baš onako, jaka. Tako da će jedan deblji komadić biti sasvim dovoljan za zadovoljavanje potrebe za slatkim.

Iskoristite vrijeme naranči i napravite su ovu čokoladnu ljepoticu što prije. Vjerujte, ovo će postati torta koju ćete obožavati!

Čokoladna torta s narančama

Čokoladna torta s narančama

POTREBNO:

  • 8 jaja
  • 250 g šećera u prahu
  • 250 g čokolade u prahu
  • 250 g mljevenih oraha (ili lješnjaka, badema)
  • 3 žlice mlijeka
  • 2 naranče
  • 500 ml slatkog vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Odvojiti bjelanjke i žumanjke pa posebno istući bjelanjke.
  2. Miksati žumanjke sa šećerom u prahu, dodati naribanu koricu jedne naranče, čokoladu u prahu i na kraju mljevene orahe. Postepeno dodavati i žlicu po žlicu mlijeka jer je smjesa dosta kompaktna i gusta.
  3. Na kraju kuhačom umiješati čvrst snijeg od bjelanjaka i sve sjediniti.
  4. Izliti u namašćen i pobrašnjen lim za pečenje (24 cm∅) i peći u pećnici na 200℃ oko 25-30 min.
  5. Pečenu tortu nekoliko minuta prohladiti pa ju preliti iscijeđenim sokom od 2 naranče. Kada torta upije sav sok maknuti obruč okvira za tortu pa tortu ohladiti do kraja. (dobro je proći tankim nožem unutar, uz rub obruča kako bi ga lakše odvojili od biskvita 😉 )
  6. Premazati tortu tučenim slatkim vrhnjem i ukrasiti po želji čokoladnim strugotinama ili mrvicama.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Čokoladna torta s narančama i slatkim vrhnjem appeared first on Reci Peci.

Čokoladna pita bez pečenja s Oreo keksima

$
0
0

Čokoladna pita bez pečenja s oreo keksima u podlozi oduševiti će sve istinske ljubitelje čokolade! Urnebesno je kremasta i super jednostavna za napraviti, te naravno za nju vam neće trebati niti pećnica 😉

Ja iskreno već dugo nisam jela nešto ovoliko kremasto i baš jaaako fino kao što je ova čokoladna pita bez pečenja s oreo keksima. A kako i ne bi bila fina kada se u njezinoj kremi krije 5 žumanjaka koji se zajedno sa gustinom, mlijekom i slatkim vrhnjem skuhaju u svilenkastu kremu. Potom se u tu istu, još vruću kremu ubaci čokolada i u tren oka dobije se predivna, gusta čokoladna krema koju jednostavno ne možete ne obožavati.

Dodatni čokoladni kick ovoj piti daje i čokoladni ganache koji se sakrije ispod deeebelog sloja slatkog vrhnja. Nakon hlađenja i kada se svi slojevi fino spoje i postanu kompaktni možete prionuti na kušanje ove ljepotice. Vjerujte, ova kombinacija će vas raspametiti.

Čokoladna pita bez pečenja s oreo keksima

Čokoladna pita bez pečenja s oreo keksima

POTREBNO:

Za podlogu:

  • 220 g oreo keksa
  • 100 g maslaca

Za kremu:

  • 5 žumanjaka
  • 450 ml mlijeka
  • 240 ml slatkog vrhnja
  • 35 g gustina
  • 140 g šećera
  • prstohvat soli
  • 200 g čokolade

Za ganache:

  • 100 g čokolade
  • 150 ml slatkog vrhnja

I još:

  • 500 ml slatkog vrhnja

PRIPREMA:

  1. Najprije napraviti ganache. U lončiću zagrijati slatko vrhnje, dodati natrganu čokoladu pa uzmiješanje otopiti. Ganache ne smije provrijeti! Kada postane tamnosmeđe i sjajno staviti na stranu da se hladi uz povremeno miješanje.
  2. Za podlogu samljeti oreo kekse, a maslac otopiti. Dodati otopljeni maslac samljevenim keksima pa dobro sve izmiješati. Mješavinu prebaciti u kalup za pite promjera 25 cm. Rasporediti i natiskati žlicom po dnu i uz rubove ravnomjerno. Rubove ćete najlakše natiskati uz pomoć staklene čaše. Tako pripremljenu podlogu ostaviti sa strane na hladno mjesto.
  3. Za kremu pomiješati slatko vrhnje i mlijeko pa staviti u lonac da polako zakuha. U međuvremenu miksti žumanjke sa šećerom i soli, pa kada postane pjenasto dodati malo kombinacije mlijeka i slatkog vrhnja te gustin. Uliti tu smjesu u lonac i uz miješanje kuhati dok se lijepo ne zgusne. U još vruću kremu ubaciti nasjeckanu čokoladu pa uz miješanje otopiti. Krema je gotova kada postane jednolično tamna i glatka. Tako dobivenu kremu hladiti uz miješanje 5-10 minuta.
  4. U pripremljenu podlogu izliti kremu, preko nje rasporediti ganache. Ohladiti dobro, premazati tučenim slatkim vrhnjem i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Čokoladna pita bez pečenja s Oreo keksima appeared first on Reci Peci.


Bijelo brdo ili piramida sa višnjama

$
0
0

Napraviti kolač sa koji nisam sigurna kako se zove za mene nije ništa čudno 😉 Jer, puno recepata dobijem što na mail, što kroz komentare, a dosta se toga nađe zapisanog na papirićima. Tako sam ja bila uvjerena, a i po izgledu mi se činilo da bi ovaj kremasti kolač valjalo nazvati Bijelo brdo sa višnjama. Kasnije su mi prijateljice rekle da je to ustvari Piramida sa višnjama. No, kako god da se zvao, meni je ovo definitivno jedan od boljih kolača, a vi sami odlučite kako ćete ga zvati 😉

Kolač bijelo brdo ili piramida sa višnjama je doista nešto što će vas ostaviti bez daha – hruskavo pečene kore od lisnatog tijesta punjenog višnjama, spojene vanilin kremom od pudinga i sve zaokruženo slatkim vrhnjem…mmmm, predivno nešto. Recept za kolač mi je dala moja prijateljica Renata, dugo se već spremam isprobati ga i sad mi je jedino žao što to nisam učinila prije.

Kolač se može raditi ili sa već razvaljanim lisnatim tijestom ili sa zamrznutim koje ćete prije upotrebe morati sami razvaljati. U prvom slučaju, postupak je nešto jednostavniji, no malo je teže zamotati višnje u trake tijesta koje je prilično usko. U drugom slučaju ćete bez problema zamotati višnje u tijesto jer ćete ga sami razvaljati na malo šire, no prilikom pečenja se najčešće dogodi da se rolice prilično ‘izvrnu’ i izgube duguljasti oblik. Na koji god način da se odlučite, nećete požaliti. Za Bijelo brdo se isplati malo pomučiti kod izrade 😉

Bijelo brdo ili piramida sa višnjama

Bijelo brdo ili piramida sa višnjama

POTREBNO:

  • 1 pakiranje lisnatog tijesta (zamrznutog) ili 2 pakiranja gotovog
  • 1 l mlijeka
  • 3 pudinga od vanilije
  • 12 žlica šećera
  • 250 g maslaca ili margarina
  • 1,5 – 2 staklenke kompota od višanja
  • 500 ml slatkog vrhnja

PRIPREMA:

  1. Odmrznuti tijesto i razvaljati ga tanko u oblik pravokutnika. Ukoliko radite sa gotovim već razvaljanim lisnatim tijestom tada je postupak znatno kraći. Svaki pravokutnik dužom stranog izrezati na 5 jednakih trakica. (Tako ćete dobiti sveukupno 10 trakica za rolade s višnjama što je idalan omjer za slaganje kolača u oblik trokutastog brda).
  2. Na svaku traku slagati red ocijeđenih višanja, zarolati u uske roladice i oprezno premjestiti na lim obložen papirom za pečenje. Slagati roladice u razmacima kako se ne bi slijepile prilikom pečenja.
  3. Peći u pećnici na 200℃ oko 20-30 min dok tijesto lijepo ne porumeni i ne postane hruskavo. Vrlo je važno da rolice dobro zapečete jer će kolač biti ukusniji a i lakše ćete ‘manevrirati’ s njima prilikom premazivanja kolača kremom.
  4. U međuvremnu skuhati pudinge sa šećerom u 1 l mlijeka, ohladiti uz miješanje kako se ne bi stvorila korica s gornje strane.
  5. Mikserom pjenasto izraditi maslac pa u njega umiješati rashlađeni puding (također mikserom).
  6. Na pladanj za posluživanje složiti 4 roladice jednu uz drugu. Premazati ih debljim slojem kreme, pa zatim opet složiti na kremu ovaj put 3 roladice, pa opet kremu, pa potom 2 roladice, pa opet kremu i na kraju opet jenu zadnju roladicu. Sve premazati ostatkom kreme (bez brige, kreme ima i više nego dovoljno za sve to). Cijeli kolač premazati tučenim slatkim vrhnjem i ukrasiti po želji.

Dobro rashladiti kako bi se lakše rezalo a potom uživati u svakom zalogaju 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Bijelo brdo ili piramida sa višnjama appeared first on Reci Peci.

Fantazija kocke – najkremastiji kolači na svijetu

$
0
0

Ako ste se ikad zapitali postoji li najkremastiji kolač na svijetu, odgovor je: Da, postoji i zove se Fantazija kocke! 🙂 Doista, meni je ovo jedan od omijenih kremastih kolača. Naravno, kada su kremasti kolači u pitanju, na tronu se kod mene godinama već drže kremšnite, princes krafne i naravno, Fantazija kocke. I kada bolje razmislim, sve su to varijacije na temu: urnebesno puno žute kreme. I zato ako ste ljubitelji ovakvih žutolikih, kremolikih slatkih izričaja, dobro mi došli. Idemo raditi kremaste kolače!

Recept za Fantazije kocke jedan je od prvih recepata koji su se pojavili na ReciPeci, i sjećam se da sam recept ustvari pronašla i izvukla te davne 2010. godine iz cijele hrpe recepata na papirićima. Bio je to između ostaloga i poticaj da napravim svoj blog, mjesto na kojemu ću u digitalnom obliku imati sve svoje recepte. Mjesto gdje neće biti nereda i koje će osim mene moći uveseliti i neke druge ljude željne dobrih i provjerenih recepata. Ostalo je povijest 🙂 Ovaj je recept svojevrsni remake starog recepta; isti sastojci, isti način izrade, samo nekoliko novih fotografija 😉

Fantazija kocke doista su jedan fantastičan kolač u kojemu se isprepliću okusi oraha, bogate vanilin kreme i šlaga. Ovo je također i savim konkretan i moćan kolač, jer u njega ide čak 14 jaja i podosta šećera! Ovakvi kremasti kolači najčešće su kod mene na rasporedu kada su kakve svečane prilike u pitanju: Uskrs, Božić ili bilo kakvo okupljanje gdje nas ima više. Izdašan je i prilično jednostavan za izradu. I zato, probajte što prije. Sigurna sam da će vas i vas ostaviti bez daha.

Fantazija kocke

Potrebno:

Za biskvit:

  • 14 bjelanjaka
  • 300 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 100 g mljevenih oraha
  • 2 vrhom pune žlice krušnih mrvica

Za kremu:

  • 1 l mlijeka
  • 14 žumanjaka
  • 300 g šećera
  • 1 burbon vanilin šećer
  • 2 pudinga od vanilije
  • 5 žlica grisa
  • 250 g maslaca ili margarina

I još:

  • 250 ml slatkog vrhnja za šlag

Priprema:

Biskvit:

  1. Istući bjelanjke u čvrsti snijeg.
  2. Dodati šećer, i malo pomalo orahe i mrvice.
  3. Izliti smjesu na veliki lim na papir za pečenje, poravnati pa peći u pećnici na 160℃ oko 50 min. Bitno  je peći koru polako, jer će inače biti premekana i neće se dobro ispeći.
  4. Sa pečenog biskvita odlijepiti papir za pečenje ( polako i pažljivo jer je kora dosta ljepljiva a tanka, pa morate biti oprezni da se ne strga) pa ga prerezati na dva jednaka dijela.

Krema:

  1. U većem loncu na pari zakuhati 7 dl mlijeka.
  2. U posebnoj zdjeli miksati pjenasto žumanjke, šećer i vanilin šećer, razrijediti sa 3 dl mlijeka, polako usipati i pudinge i gris.
  3. Uz miješanje uliti tu smjesu u zakuhalo mlijeko, pa kuhati dok se krema ne zgusne (oko 15 min).Dobro bi bilo miješati mikserom dok se krema kuha, da se ne bi stvorile grudice 😉
  4. U ohlađenu kremu umiješati izrađeni margarin.

Kolač složiti redom na pladnju:

  • kora
  • krema
  • kora
  • krema
  • slatko vrhnje za šlag

Zanimljivosti o kremastim kolačima…

Recept u slikama:

The post Fantazija kocke – najkremastiji kolači na svijetu appeared first on Reci Peci.

Tiramisu s jagodama – kremasti kolači koje svi vole

$
0
0

Tiramisu s jagodama je definitivno kremasti kolač koji morate obožavati. Naročito ako volite klasični tiramisu, ovaj voćni ćete obožavati! Barem je kod mene tako. Jer, u njemu se spaja sve ono što najviše volim: jagode (moje omiljeno voće), predivna i lagana krema i slatko vrhnje. A ono što me najviše veseli kod izrade ove slastice je to što se ona radi prilično brzo i jednostavno!

Tiramisu s jagodama je desert koji jednostavno ne može da ne uspije. Jer, čak i da potpuno pogriješite u pripremi kreme npr. pa vam ona ispadne rijetka, to uopće nema veze. Jer, tiramisu je kolač koji se radi sa piškotama koje obožavaju upijati sokove iz kolača i kreme. Tako da oko toga nema brige 😉 Druga stvar koja mi je odlična kod tiramisua je to što ga možete napraviti u bilo kojoj prilici i u bilo kakvoj posudi, limu, kalupu…pa čak i u čašici! Za koju god varijantu se čovjek odluči, ne može pogriješiti.

Ako vam kojim slučajem ne smetaju sirova jaja u desertima, onda ćete tiramisu s jagodama napraviti još brže jer, kremu nećete morati kuhati (kao ja npr.) Ja kremu od žumanjaka uvijek termički obrađujem, naprosto zato što ne volim sirova jaja u jelima. A i kremica mi tako bude malo ‘svilenija’ i podatnija. Ali to su samo nijanse. U originalni tiramisu jaja idu sirova! Znači, na vama je da procijenite kako ćete 😉

Tiramisu s jagodama

Tiramisu s jagodama

POTREBNO:

Za kremu:

  • 500 g Mascarpone sira
  • 4 žumanjka
  • 150 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 250 ml vrhnja za šlag
  • veće pakiranje piškota (tanke piškotice bez šećera su puno bolja opcija od standradnih, debelih)
  • 500 g jagoda

Za sirup za umakanje:

  • 200 g jagoda
  • sok 1 limuna
  • 4 žlice šećera
  • 15 ml vode

PRIPREMA:

  1. Žumanjke miksati sa šećerom i vanilin šećerom dok ne postanu pjenasti. Kuhati ih u loncu na pari dok se krema ne zgusne. Primjetit ćete kod kuhanja ove kreme od žumanjaka kako se jako malo, gotovo uopće ne zgušnjava. Nema panike – kremu je dovoljno kuhati par minuta uz miješanje, maknuti s izvora topline i ohladiti. Kako se bude hladila sve će se više zgušnjavati. Ako se kuha predugo čak se može previše stvrdnuti.
  2. Pomiješati u posudi za miksanje mascarpone, ohlađenu kremu i posebno istučeno vrhnje za šlag. Dobro izraditi i sjediniti mikserom.
  3. Sirup za umakanje piškota napraviti tako da se u jednu posudu stave nasjeckane jagode, doda se sok limuna i šećer, doda se voda i sve se izblenda štapnim mikserom, a potom zagrije.
  4. Slagati u lim (koji nije potrebno namastiti) red piškota koje treba namakati u pripremljen voćni sirup, zatim sloj kreme, rasporediti potom sitno sjeckane jagode, pa opet složiti piškote i drugu polovicu kreme.
  5. Dobro rashladiti. Po želji od gore ukrasiti šlagom ili samo posipati kakaom ili krokantom od badema.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Tiramisu s jagodama – kremasti kolači koje svi vole appeared first on Reci Peci.

Švedska torta od badema – kremasti kolač koji se obožava!

$
0
0

Iako ova slastica izgledom više podsjeća na kolač s bademima, u raznoj literaturi i na raznim blogovima ćete ga naći pod nazivom švedska torta od badema. Kako god da ga nazovete, ako su vam kremasti kolači omiljeni, sa ovom slasticom nećete pogriješiti. Jer, upravo je SAVRŠENA! ‘Švedska’ u nazivu se nalazi iz razloga što upravo ovakav kolač možete naručiti i kušati u famoznoj Ikei. Ja ga tamo kušala nisam i tek kada sam malo proguglala o namirnicama koje ću koristiti sam uvidjela tu Ikea činjenicu. Stoga vam ne mogu dati realnu usporedbu ovog mog kolačića i originala. Ovo je ustvari moja modifikacija koja je meni prefina.

Švedska torta od badema radi se ustvari od vrlo jednostavnih namirnica. I u konačnici, prilično se jednostavno priprema. Radi se o tankim korama od bjelanjaka i badema u spoju sa finom kremom od žumanjaka, šećera i mlijeka. Dakle, priprema slična kao za Ledeni vjetar. Samo malo jednostavnija! I upravo sam glavne omjere i sastojke uzela iz svog recepta za ledeni vjetar 😉

Ono po čemu je meni švedska torta od badema baš posebna je ta hrskavost koja se osjeća pod zubima u kombinaciji sa kremom. I naravno, taj predivni okus prženih badema. Bez obzira treba li vam vikend kolač ili kolač za svaki dan, ova će vas divota s bademima osvojiti na prvi zalogaj!

Švedska torta od badema

Švedska torta od badema

POTREBNO:

Za kore:

  • 9 bjelanjaka
  • 250 g šećera
  • 250 g mljevenih badema

Za kremu:

  • 9 žumanjaka
  • 4 žlice šećera
  • 3 vanilin šećera
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 350 ml mlijeka
  • 150 g maslaca
  • 250 ml slatkog vrhnja

I još:

  • 100 g badema u listićima

PRIPREMA:

  1. Za kore miksati bjelanjke dok ne postanu čvrsti snijeg. Tada po malo dodavati šećer i nastaviti miksati dok se ne dobije sjajna i gusta masa. Na kraju ručno umiješati mljevene bademe. Dobivenu smjesu rasporediti preko velikog lima za pečenje kojega prethodno treba obložiti namašćenim papirom za pečenje. Peći u pećnici na 170* 30 minuta. Pečenu koru prohladiti 15tak minuta, iskrenuti iz lima, makuti papir za pečenje te ju izrezati na tri trake.
  2. Za kremu miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom par minuta. Tada dodati i sve ostale sastojke i promiksati dobro. Prebaciti sve skupa u lonac i kuhati na laganoj vatri par minuta. Krema je gotova kada se lijepo zgusne i postane tamnije žuta i sjajna. Ohladiti kremu uz miješanje.
  3. U ohlađenu kremu umiksati maslac sobne temperature i slatko vrhnje umiksano u čvrsti šlag.
  4. Svaku koru premazati trećinom kreme. Od gore posipati listićima badema koje je dobro prethodno istostirati jer tako imaju puno ljepši okus i intenzivniju aromu. Dobro sve rashladiti i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Švedska torta od badema – kremasti kolač koji se obožava! appeared first on Reci Peci.

Kremasti kolač bez pečenja sa keksima i kokosom

$
0
0

Bez obzira radilo se o ljetnim vrućinma i o tome d vam se neda paliti pećnicu ili vam se jednostavno jede nešto kremasto i fino, kremasti kolač bez pečenja je prava stvar za vas. Jednostavne pripreme, jednostavnih sastojaka i profinjenog okusa oduševiti će sve ljubitelje kremastih kolača. Ovo je kolač koji se može pripremiti i u obliku okrugle torte (u kalupu za torte 24 cm promjera) pa ga tako možete pripremiti i za kakvu svečaniju priliku, no odličan je i u formi desertnog kolača. Najveća mu je ‘boljka’ što se mora dobro rashladiti pa treba strpljiv dok se to ne dogodi 😉

Kremasti kolač bez pečenja u podlozi ima kombinaciju keksa, kokosa i sjeckane čokolade koja mu daje posebnu notu hrskavosti. Bogata bijela krema je na bazi mlijeka, šećera i gustina, a na samom kraju obogati se maslacem što joj podari fini okus, a nakon hlađenja osigurava potrebnu čvrstoću. Završni sloj čokoladne kreme je ustvari čokoladni ganache koji se jednostavno radi od slatkog vrhnja i čokolade.

Ono što kremasti kolač bez pečenja čini također odličnom slasticom je činjenica da se sve komponente kolača pripremaju jednostavno i prilično brzo. Recept je također sklon vašoj modifikaciji, pa tako oni koji ne vole kokos mogu ga slobodno izbaciti iz podloge. Čokolada koja se umiješa u podlogu također može biti ona čokolada koju najviše volite. Bitno je samo kolač napraviti po danim omjerima kako bi bio fino kompaktan nakon hlađenja. Ne čekajte više ni trena! Napravite što prije fini kremasti kolač bez pečenja i oduševite svoja nepca.

Kremasti kolač bez pečenja

Kremasti kolač bez pečenja

POTREBNO:

Za podlogu:

  • 300 g mljevenog keksa
  • 150 g maslaca
  • 220 ml mlijeka
  • 100 g kokosa
  • 50 g tamne čokolade
  • 50 g bijele čokolade

Za bijelu kremu:

  • 1 l mlijeka
  • 10 žlica gustina (90 g)
  • 8 žlica šećera (110 g)
  • 2 vanilin šećera
  • 250 g maslaca

Za čokoladni ganache:

  • 500 ml slatkog vrhnja (vrhnje za šlag)
  • 300 g čokolade za kuhanje

PRIPREMA:

  1. Prije svega potrebno je napraviti ganache i kremu jer je njih potrebno hladiti prije slaganja kolača.
  2. Za ganache staviti u lončić slatko vrhnje i natrganu čokoladu pa uz miješanje na tihoj vatrici otopiti sve skupa. Budite oprezni, jer ovo nikako ne smije provrijeti! Kada masa postane ravnomjerno tamno smeđa i sjajna, ganache je gotov. Maknite ga sa vatre i uz povremeno miješanje ohladite.
  3. Za kremu zakuhati 800 ml mlijeka, a ostatak mlijeka pomiješati sa gustinom, šećerom i vanilin šećerom. Ukuhati to u kipuće mlijeko i uz miješanje kuhati par minuta dok se lijepo ne zgusne. Kuhanu kremu ohladiti pa uz hladno umiksati maslac koji prethodno treba izraditi mikserom da bude gladak i podatan.
  4. Za podlogu pomiješati kekse, kokos i sitno sjeckanu čokoladu. Dodati otopljeni maslac i mlijeko pa dobro sve izmiješati. Dobivenu masu izručiti u lim za kolače (36×20 cm) koji je prethodno dobro premazati sa malo maslaca. Poravnati i dobro natiskati podlogu žlicom ili dnom čaše u ravnomjernom sloju.
  5. Preko podloge nanijeti bijelu kremu, a preko kreme u laganom mlazu izliti ganache. Lim samo lagano protresti kako bi se ganache ljepše rasporedio preko kolača. Sve skupa dobro rashladiti, najmanje 4 sata u hladnjaku i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kremasti kolač bez pečenja sa keksima i kokosom appeared first on Reci Peci.

Viewing all 104 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>